2014 yılı asgari ücret ve emekli maaş zamları belli oldu.

2014 yılı asgari ücret ve emekli maaş zamları belli oldu.

Yeni yıla sayılı günler kala, 2014 maaşları ve sene başı yapılması beklenen maaş zamları ile ilgili bilgiler de su yüzüne çıkmaya başladı. Bu zamlardan belki de en geniş kapsamlı merak edilenleri tabiki emeklilere yapılacak zam oranı ve de yeni asgari ücretin ne kadar olacağı sorusunun cevabı?

2014 Yılının ilk ve ikinci altı ay zam oranları

Hükümet 2014 Programı’nda yer alan asgari ücret ve emekli aylıklarının zam oranlarını açıkladı. Buna göre 2014 yılının ilk ve ikinci altı ayında asgari ücrete yüzde 3, emekli aylıklarına ise yüzde 2.85 zam planlanıyor.

2014 Beklenen Rakamları

Hükümetin 2014 planında şu noktalara yer verildi: İstihdam 2013 yılına göre 565 bin artacak. İşsizlik oranı ise 9,4 olarak gerçeklecek. Gelecek yıl içerisinde enflasyonun 5,83 olarak gerçekleşeceği bekleniyor.

Yeni Düzenlemeler Geliyor

Hükümet yeni yılda çalışma hayatına yeni düzenlemeler getirmeyi planlıyor. Bundan böyle emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler değişecek. Bu parametreler çalışma hayatında uzun süre kalmayı teşvik edecek şekilde güncellenecek.

Bir başka değişim de işgücüne girişleri kolaylaştırmak için; kadınlar için esnek çalışma biçimleri yaygınlaştırılacak.

Kıdem Tazminatı Değişiyor

Gündemi en çok meşgul eden belki de bu meseledir. Uzun bi süredir tartışılan, faydalı mı olacağı yoksa çalışanların zararına mı olacağı henüz bilinmeyen, kıdem tazminatında yapılması plalanan değişiklik.

Planlanan değişikliğe göre kıdem tazminatları bir fonda toplanacak. Hükümete göre bu istihdam üzerindeki mali yükleri azaltacak, rekabet gücünü arttıracak.

Ancak bu noktada çalişkişer var. Hali hazırda senelik 30 gün ücret üzerinden hesaplanan kıdemin, yeni düzenlemede 15 veya benzeri gün sayısıyla düşürülmesi gündemde.

Bu konuda henüz netlik oladığı için ilerleyen günlerde gelişmeleri aktarcağımız bu konuda henüz bir şey diyemiyoruz.